Vēsture

Bonsai 

Bonsai ir miniatūrs kociņš, kas veidots no normāla auga. Tātad tas nav īpašs auga tips, bet gan tā audzēšanas veids, kur bonsai tiek veidots miniatūrs no parasta krūma vai koka. Āra bonsai kokus, kas tiek audzēti visu cauru gadu kā dārzā, tā uz balkona, mēs varam veidot no kokiem, kas sastopami mūsu apkārtnē. Uz iekštelpām tos var pārnest tikai uz dažām dienām, laikā no pavasara līdz rudenim. Iekštelpu bonsai koku veidošanai izmanto augus no tropu un subtropu zonām.

Bonsai koki ir dzīvas reālās dabas ilustrācijas, kas vienmēr paliek nepabeigtas. Mākslu veido augs, augsne, pods un reizēm arī paliktnis vai galds. Vārds „bonsai” arī vienlaicīgi reprezentē gadsimtiem senas podos iestādītu koku apgriešanas tehnikas.

Lielākā bonsai brīnumainība slēpjas tajā, ka tie ir tikai dažus desmitus centimetru augsti kociņi, taču tiem piemīt visas dabā esošo lielo un veco koku īpašības, tāpēc tie spēj dzīvot vairākas desmitgades un citkārt – pat simtiem gadu. 

 

No vēstures

Kāds interesants stāsts mūs iepazīstina ar bonsai mākslas izcelšanos no budisma un ķīniešu galma dāmu modes.

Buda Sidharta Gautama zem augstiem kokiem mēdza mācīt meditāciju, kas pēc viņa nāves kļuva par svētceļojumu vietām. Tā kā ķīniešu aristokrātija labprātāk sēdēja dīkā un nevēlējās apmeklēt šīs svētceļojumu vietas, tā atļāva radīt „reliģiskos kokus” privātos parkos, kur dārznieki jaunos kokus izveidoja pēc veco reliģisko koku līdzības.

Tā kā sākot ar 11. gadsimtu ķīniešu galma dāmu ikdienā ienāca tendence valkāt pēc iespējas mazāka izmēra apavus, viņas nebija spējīgas kā nākas staigāt, un tāpēc dārzniekiem uz meditācijām viņas nācās nest.

Pamazām dārzniekiem radās interesanta ideja – nevis nest dāmu, bet gan atnest „reliģisko koku”. Un tā dārznieks paņēma pašu mazāko koku un ielika to podā, lai to būtu vieglāk nest. Tāds ir bonsai, Ķīnā sauktu par „penjing”, aizsākums.

Meditācijas jomā šai jaunajai mākslai pavērās negaidītas iespējas. Tika veidotas lielas kolekcijas, kurās ietilpa koki, kas bija piemēroti jebkādiem laika apstākļiem un dabas parādībām.

Pēdējo 800 gadu laikā miniatūro kociņu audzēšanā japāņi ir attīstījuši daudz dažādu formu, stilu un īpašu tehniku, un šādā veidā bonsai māksla turpina pastāv mūsdienās.

Bonsai vajadzētu izskatīties tik vecam un rievainam, it kā tas būtu pārcietis vējus un bargus laika apstākļus gadsimtiem ilgi. Vainaga formu veido ļoti brīvi, lai būtu redzams koka stumbrs un zari. Sakņu pamatne ir līdzīga veciem kokiem mežā. Nelielais pods harmonizē kopējo ainavu.